faarenfrkade
چهارشنبه 28 مرداد 1394 آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 شهریور 1394 19:49

لیزر درمانی

امروزه لیزردرمانی در فیزیوتراپی جایگاه ویژه ای دارد. غالبا از لیزرهای کم توان (LLLT) یا (class III laser) یا لیزرهای با توان متوسط (medium-level laser therapy) در فیزیوتراپی استفاده می شود. در سالهای اخیر استفاده از لیزرهای با توان بالا (high-power laser therapy) یا لیزرهای (class IV therapeutic laser) در فیزیوتراپی مرسوم شده است.

 

 

لیزردرمانی در بیماریهای التهابی نظیر تاندونیت ها ، بورسیت ها ، آرتریت های غیر عفونی ، کوکسیژودینیا و ... دارای اثرات فوق العاده است. لیزردرمانی برای کاهش سریع درد ناشی از نقاط تریگر (تریگر پوینت ها) بسیار موثر است. تفاوت اصلی لیزردرمانی توسط فیزیوتراپیست ها با سایر حرفه های پزشکی در این است که فیزیوتراپیستها علاوه بر لیزردرمانی به مسائل حرکتی و عضلانی بیمار توجه دارند . تاکید بر تمرینات درمانی مناسب ، رفع کوتاهی های عضلانی ، تقویت گروه های عضلانی ضعیف و به طور کلی درمان سندرم های حرکتی ، اثرات لیزردرمانی توسط فیزیوتراپیست را متمایز می کند. (در واقع لیزردرمانی در فیزیوتراپی یک درمان مکمل به حساب می آید)

برخی کاربردهای لیزر در فیزیوتراپی:

تاندونیت ها

بورسیت ها

آرتروزهای گرید یک

زخم بستر

التهاب دنبالچه (کوکسیژودینیا)

تنیس البو و گلفرزالبو

دردهای عضلانی

ضایعات پوستی نظیر steria

آرتریت های غیر چرکی

تریگر پوینت ها

و ...

کلینیک فیزیوتراپی سعادت  به دو دستگاه لیزر پیشرفته با پشتیبانی از نورهای قرمز RED و مادون قرمز IR مجهزاست. یکی از دستگاه های لیزر فیزیوتراپی کیمیا دارای اسکنر هوشمند (با پشتیبانی از نور قرمز و مادون قرمز و امکان تابش ترکیبی هر دو نور) است.

با استفاده از این اسکنر می توان لیزر را به صورت یکنواخت روی سطح درمانی مورد نظر اعمال نمود. همچنین این اسکنر می تواند کیفیت لیزردرمانی در نقاط ناهمگون بدن را به نحو چشمگیری افزایش دهد. هزینه لیزردرمانی بر اساس تعرفه های مصوب سازمان نظام پزشکی محاسبه می شود زمان لیزردرمانی از چند دقیقه تا حدود یک ساعت متغیر است. در فیزیوتراپی سعادت تعیین پارامترهای درمانی لیزر بر اساس جدیدترین منابع علمی و توسط فیزیوتراپیست انجام می شود.