faarenfrkade
دوشنبه 29 -2666 آخرین ویرایش در دوشنبه, 25 آذر 1398 10:13

ماساژ مطلب ویژه

 

تاریخچه ماساژ:

ماساژ قدیمی ترین شکل درمان جسم و روح است. تاریخچه ماساژ درمانی به حدود 27000 سال قبل برمی گردد. ماساژ در تمام ملل و با فرهنگ های مختلف مرسوم بوده و شاید دلیل رواج آن عامه پسند بودن آن نزد تمام مردم باشد. در میان ملل و اقوامی که در گذشته از ماساژ به شکل وسیع تری استفاده می کردند می توان از مصری ها ایرانیان یونانیان چینی ها و ژاپنی ها نام برد و همین طور از بین دانشمندان و اطلبا قدیمی که از تکنیک های ماساژ استفاده می کردند می توان به بقراط و ابوعلی سینا اشاره کرد. ماساژ می تواند یکی از بهترین و قدرتمندترین راه رسیدن به آرامش و حس شادابی باشد.

 

فواید ماساژ:

- درمان افسردگی

- کاهش تنش عضلانی

- بالا بردن قدرت سیستم دفاعی بدن

- افزایش تمرکز

- کاهش اضطراب و استرس

- بهبود جریان خون

- کاهش درد مفاصل

- تقویت آرامش

- تسکین درد

- شفاف سازی پوست

- از بین برنده چین و چروک صورت

- درمان مشکلات گوارشی، یبوست و نفخ.

 

ماساژ درمانی

 

ماساژ درمانی چگونه اثر می کند ؟
معمولا انواع ماساژ با یك مكانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اكسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی كمك می كند.
همچنین عضلات در حال كشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود كردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند .با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر كاهش یافته و درد كاهش می یابد. همین مكانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.
علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود كننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل كننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده كه هورمون استرس (كورتیزول) را آزاد می نماید.به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یك درمان تکمیلی برای افرادی كه سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

 

در جلسه ماساژ درمانی چه اتفاقی رخ می دهد ؟
پاسخ بستگی به نوع ماساژی دارد كه دریافت می كنید. در اینجا ماساژ سوئدی ذكر شده است.
در ویزیت اول احتمالأ ماساژ درمانگر از شما در مورد سابقه پزشكی سؤال خواهد كرد . سپس برخی سؤالات در مورد وضعیت جسمی فعلی شما، روش زندگی، میزان استرس، هرگونه تجربه درد و اینكه به دنبال چه درمانی هستید مطرح می شود.
اتاقی كه ماساژ درمانی در آن انجام می شود بطور مشخص گرم و دارای نور ملایم می باشد .در صورت تمایل شما از یك موسیقی آرام بخش نور شمع و بخور با یك رایحه دلپذیر استفاده می شود. اغلب برای مالش پوست از اسانسهای روغنی برای بالا بردن كیفیت ماساژ استفاده می شود. شما می توانید ماساژ كل بدن و یا ماساژ موضعی را درخواست كنید. می توانید روی قسمتهای دیگر بدن یك حوله یا ملافه بیندازید. روی یك تخت راحت پوشش دار كه اغلب دارای جایگاه سری است و نیاز به چرخش سر و گردن ندارد دراز می كشید.
متخصصین ماساژ سوئدی ممكن است از انواع ضربه ها و تكنیك های مختلف استفاده كنند . شما می توانید ماساژ كلی بدن یا ماساژ متمركز بر مناطق دردناك یا تحت كشش را درخواست نمایید. توصیه می کنیم هر زمان كه احساس ناراحتی و درد كردید درمانگر را مطلع سازید. یك جلسه درمان معمولأ بین ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول می كشد .
ماساژ نشسته ، روی صندلی و با لباس درحالیكه جلوی بدن به صندلی تكیه دارد انجام می شود.۵ الی ۳۰ دقیقه طول می كشد و برای ماساژ كتف و پا كاربرد دارد.
تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان متغیر است. برای كاهش استرس اغلب هفته ای یك مراجعه توصیه می شود. برای وضعیتهای حاد تعداد جلسات درمان بستگی به طبیعت بیماری دارد. معمولأ ماساژدرمانی به منظور تكمیل درمان از سوی پزشك توصیه می شود.

ماساژ ریلکسی

ماساژ سوئدی:

تکنیک های مختلف ماساژ سوئدی برای بهبود گردش خون طراحی شده، عضلات را تسکین داده و باعث افزایش آرامش و ریلکس شدن افراد می شود که باعث آزادسازی کشیدگی عضلانی با زدودن سموم بدن، زدودن گرفتگی عضلانی و اسپاسم، کمک به حفظ انعطاف پذیری رباط ها و تاندون ها، کاهش استرس ذهنی و فیزیکی، بهبود خواب و بازیابی انرژی می شود.

ماساژ (روغن تایلندی) آروماتراپی:

آروماتراپی درمانی قدیمی است و تقریبا 6 هزار سال است که از روغن های گیاهی و اسانسی برای بهبود سلامت جسمی و روحی و همچنین ماساژ درمانی استفاده می شود.

آروما موجب کاهش حالت تهوع، درد و سوزش بدن، خستگی و بی خوابی، سردرد، اضطراب و آشفتگی و دردهای عضلانی می شود.

Foot ماساژ:

ماساژ کف پا می تواند بعد از گذراندن یک روز طولانی معجزه گر باشد که موجب بهبود گردش خون، پیشگیری از آسیب دیدگی های پا و ناحیه مچ می شود، آثار اضطراب، افسردگی و فشار خون را کاهش می دهد و به بهبودی عارضه ی پاهای صاف کمک می کند.

ماساژ شمع:

ماساژ شمع یک نوع ماساژ تسکین دهنده و ریلکس کننده بدن، با استفاده از روغن ماساژ گرم مقوی و معطر است. این نوع ماساژ یکی از پرطرفدارترین ماساژهای موجود است به این ترتیب که در این ماساژ بجای استفاده از روغن های معمول گیاهی از شمع های خاص استفاده می شود. در این شمع ها بجای استفاده از پارامین روغن های طبیعی معطر و کره شیا به کار برده شده است.

ماساژ سنگ داغ (Hot Stone):

ماساژ با سنگ نوعی ماساژ درمانی است که معمولا برای ریلکس شدن بدن پس از دوره ای از استرس و تنش استفاده می شود. سنگ هایی که به این منظور استفاده می شود صاف و مسطح هستند و از نوع سنگ های آتشفشانی به نام بازالت ساخته شده است که باعث تسکین درد، تسکین استرس، افزایش انعطاف پذیری مفاصل، کاهش اسپاسم های عضلانی و خواب بهتر می شود.

فیش اسپا

ماهی دکتر فیش با نام علمی گاراروفا نوعی از لجن خوران است که بر خلاف دیگر ماهی ها از انسان نمی ترسد. این ماهی با مکیدن پوست انسان اعصاب را تحریک می کند و نوعی ماساژ را ایجاد می کندکه نام این ماساژ فیش اسپا نهاده شده است. فیش اسپا باعث از بین رفتن پوست های مرده می شود که با لایه برداری از پوست های مرده باعث شادابی پوست و درمان بیماری پوستی از جمله اگزما می شود.

بادکش درمانی:

یکی از روش های درمانی که دارای سابقه چند هزار ساله می باشد. بادکش درمانی روشی است که پزشکان از زمان های دور، در درمان بیماری ها و دردها از آن بهره می گرفتند. بادکش گذاری با ایجاد خلاء باعث انبساط عروق سطحی، تجمع خون در موضع و افزایش خون رسانی موضعی می شود. در نتیجه اکسیژن و غذای بیشتری به سلول ها رسیده و درد و خستگی رفع می شود.

tarh otagh massage

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

photo 2019 12 02 19 35 08