faarenfrkade
جمعه 23 -2670 آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 دی 1398 19:08

موارد استفاده ‌CPM‌ (انديكاسيون ها)‌

 

 

cpm1

دستگاه سی پی ام CPM در فیزیوتراپی

برای انجام فیزیوتراپی، دستگاه های سی پی ام یکی از دستگاه هایی می باشند که امروزه کاربرد فراوانی را به خود اختصاص داده اند و مرکز خدمات پزشکی طب نو برای مداوای بیماران از این روش برای انجام فیزیوتراپی در منزل استفاده می کند تا بیمار به روند عادی زندگی خویش بازگردد و از خشکی مفاصل وی جلوگیری به عمل آید.

برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که بعد از انجام عمل جراحی و یا در پی بروز بیماری های ارتوپدی رخ می دهد که منجر به کاهش دامنه های حرکتی می شود باید از روش های توانبخشی استفاده شود. دستگاه سی پی ام می تواند از عوارض ناشی از کم تحرکی و بی تحرکی جلوگیری کرده و دامنه حرکتی را در مفاصل افزایش دهد.

موارد استفاده از دستگاه سی پی ام

از دسگاه CPMدر مواردی استفاده می شود که جراحی های زیر بر روی فرد انجام شده است که طب نو برای چنین افرادی خدمات فیزیوتراپی در منزل را با به کار گیری این دستگاه در نظر گرفته است.

جراحی هایی که مربوط به بازسازی و ترمیم مفاصل زانو یا شانه می باشد، جراحی های انجام شده برای پیوند غضروف، جراحی صورت گرفته که برای وجود چسبندگی های ناحیه های کپسول مفصلی هستند و مانند این ها که ممکن است دامنه حرکتی فرد را کاهش دهد باید با استفاده از این دستگاه از پیش آمدن این موضوع جلوگیری شود.

مزایای مداوا با دستگاه CPM

به کار بردن این دستگاه در روش های فیزیوتراپی که با افزایش و بهبود گردش خون همراه است، سبب کاهش و نیز تسکین درد ها می شود و در نتیجه دوره نقاهت را کاهش می دهد.

دستگاه سی پی ام که باز سازی غضروف های صدمه دیده می پردازد باعث می شود که رباط های آسیب دیده به خوبی ترمیم شوند و انعطاف پذیری در مفاصل بهبود یابند که در نتیجه از ایجاد خشکی مفصل و به وجود آمدن چسبندگی های بافتی پیشگیری می شود.

افرادی که قادر به حرکت نیستند، نباید نگران باشند زیرا که مرکز توانبخشی در منزل طب نو فیزیوتراپی در منزل را انجام می دهد و آماده کمک به تسریع بخشیدن در روند بهبود بیماران می باشد.

پس از عمل جراحي به منظور از بين بردن درد، افزايش گردش خون عمومي اندام، كاهش ادم، بهبودي وضعيت مفاصل غضروف هاي سينوويال ،تاخير ايجاد كردن در آتروفي عضله ،كاهش خشكي و جلوگيري از كوتاهي و چسبندگي مورد استفاده قرار مي گيرد. اين دستگاه مي تواند پس از عمل جراحي ترميم ليگامان  يا ساير جراحي هاي داخل مفصلي،ثابت سازي داخلي شكستگي ها  به خصوص شكستگي هاي سطوح مفصلي ، ‌synovectomy، جراحي هاي مفصل جهت كوتاهي ها ، جراحي اندام ها  يا  مفاصل در اثر عفونت و تعويض كامل مفصل كاربرد داشته باشد.  كاربرد ديگر دستگاه  در جراحي هاي زانو است كه موارد زير را شامل مي شود :‌

‌1)آرتروپلاستي (بازسازي) كامل مفصل زانو‌(‌Total  Knee   Arthroplasty‌)

‌2)جراحي ترميمي ليگامان زانو‌ (‌Knee   ligament   reconstructive surgery‌)

‌3) جا اندازي باز و ثابت سازي داخلي  در شكستگي پلاتو تيبيا ‌

‌4)جراحي عضله چهارسر ران ‌(Quadriceplasty‌)

‌5)استئوتومي در  اطراف زانو، ديستال استخوان  فمور و يا پروگزيمال تيبيا‌

‌6) پيوند غضروف‌

(Autologous   chondrocyte   transplant)

  و نيز   جراحي هاي مفصل شانه شامل:

1) بازسازي مفصل شانه‌

‌2) جراحي  هاي چسبيدگي كپسول

‌3) ترميم روتاتور كاف‌‌ها

‌ 4)  جراحي برداشتن آكروميون

از‌CPM‌  استفاده مي شود.‌

cpm02Img03L

مزاياي CPM

1. امكان استفاده زود هنگام از اين وسيله  در دوره بهبودي پس از عمل جراحي ‌

2. گرم و‌ در حالت كشش نگه داشتن ناحيه مفصلي كه منجر به افزايش جريان خون و انعطاف پذيري بيشتر محل مي شود در نتيجه بيمار سريع تر حركاتش را باز مي يابد.‌

3. كاهش  درد و ادم‌ بيمار به ميزان قابل توجه

4. كاهش مدت زمان بهبودي به‌ مدت حداقل  دو ماه و در نتيجه فراهم آوردن امكان بازگشت سريع فرد به شغل و حرفه خود

5. صرفه جويي در زمان ،هزينه هاي مربوط به كاهش درد و جلسات فيزيوتراپي

6. كمك به ترميم و بازسازيغضروف هاي مفصلي

 نكات مهم در  استفاده از ‌CPM

1)‌ استفاده از CPM  مي بايست در 72 ساعت  اول پس از انجام عمل جراحي (معمولا 24 تا 48 ساعت اوليه ) آغاز شود و معمولا براي يك دوره 7 تا 10 روزه و( نبايد بيش از 21 روز يا 3هفته تجاوز كند) مورد استفاده قرار مي گيرد. استفاده از ‌CPM‌  بيش از 21 روز موثر نشان داده نشده است  بنابراين از لحاظ درماني ضرورتي ندارد.‌

‌2)  استفاده  از اين دستگاه براي افرادي كه مي توانند به صورت اكتيو در برنامه هاي  فيزيو تراپي شركت كنند ضرورتي ندارد .‌

3) استفاده از CPM ‌‌براي درمان بيماري هاي دژنراتيو مفصلي و كوتاهي هاي مزمن در نظر گرفته نمي شود ‌.

4) CPM در هيچ  يك  از  موارد   زير    كاربرد ندارد:‌

  -پيشگيري از ترومبو آمبوليسم

 -نا هنجاري هاي  مفصل گيجگاهي - فكي

 -استفاده در نواحي مهره ها

5) موارد منع استفاده از ‌CPM  شامل موقعيت  هاي زير است:

‌ -شكستگي هاي بدون ثبات

‌ -آرتروز هاي حاد مفاصل

-‌در شرايطي كه فقدان حس وجود دارد

 

‌ -عفونت هاي كنترل نشده و درمان نشده