faarenfrkade
یکشنبه 17 مرداد 1395 آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 آذر 1398 19:42

دراینیدلینگ چیست؟ مطلب ویژه

طب سوزنی چیست و موارد کاربرد و فواید آن

طب سوزنی یک روش درمانی سنتی چینی است که قدمت آن به هزاران سال پیش بر می گردد. در این روش سوزن های جامد و باریکی در نقاط خاصی از بدن وارد می شود تا موجب بهبود سلامتی فرد و درمان بیماری شود.

این روش، به تنهایی و یا همراه با سایر روش های درمانی معمول، تقریبا برای درمان همه ی انواع بیماری ها کاربرد دارد. طب سوزنی، راهی منحصر بفرد برای سلامتی و توانایی درمان طیف وسیعی از بیماری ها از جمله علت گردن درد و ... را ارائه می دهد. بیماری های اسکلتی-عضلانی، سردرد،  بیماری صبحگاهی و سیاتیک تنها چند نمونه از بیماری هایی است که به طور موثر درمان می شوند.

سوزن خشک چیست

سوزن خشک (dry needling) شکل غربی "طب سوزنی" است و این نوع روش درمان دارای نام های مختلفی است. سوزن خشک متداول ترین نام است. درمان با طب سوزنی بر اساس طب سنتی چینی انجام می گیرد.

شکل مدرن از این طب یعنی سوزن خشک بر اساس مطالعات علمی نوروآناتومی پیشرفته و تحقیقات گسترده بر روی سیستم اعصاب و سیستم اسکلتی –عضلانی  در غرب ایجاد شده است.

سوزن خشک در فیزیوتراپی شامل استفاده از یک سوزن به عنوان یک عامل فیزیکی به منظور ایجاد تحریک مکانیکی با هدف غیر فعال کردن نقاط ماشه‌ای می‌باشد.

برای درمان دردهای اسکلتی عضلانی استفاده می‌شود که باعث کاهش درد، افزایش دامنه حرکتی و بهبود کیفیت زندگی می‌شود سوزن خشک در فیزیوتراپی برای ناحیه‌ای از عضله استفاده می‌شود که دچار اختلال حرکتی[1] (مثل نقاط ماشه ای) شده‌باشد.

این پروسه درمانی تلاش می‌کند که تنشن عضله را کاهش داده، عملکرد نرمال عضله را بازگرداند و درد را از بین ببرد

[1] Motor abnormality

تفاوت بین طب سوزنی و سوزن خشک

هدف و فلسفه ای که پشت  روش درمانی سوزن خشک وجود دارد، بر اساس تئوری های باستانی و یا اصول طب سنتی چینی نیست. به کارگیری روش مدرن سوزن خشک (dry needling) توسط متخصص طب سوزنی بر اساس مطالعات نوروآناتومی غربی و تحقیقات علمی مدرن بر روی سیستم عصبی و سیستم اسکلتی-عضلانی می باشد.

به هر حال، در هر دو روش طب سوزنی و سوزن خشک (dry needling) از وسیله ی یکسانی استفاده می شود؛ یک سوزن جامد باریک.

تسکین درد با سوزن خشک

- فرو کردن سوزن خشک در نقاط ماشه ای عضلات با ایجاد اختلال در موتورهای عضله، موجب شل شدن آن ها می شود.

۲- با ایجاد برش های خیلی کوچک توسط فرو کردن سوزن در اندام، در بافتی که دچار اختلال و درد است، یک پاسخ درمانی محلی ایجاد می شود که در نتیجه از طریق روند بهبودی طبیعی، عملکرد طبیعی خود را به دست می اورد.

۳- استفاده از سوزن خشک (dry needling) موجب تحریک مسیرهای عصبی می شود، که با ایجاد اختلال در رسیدن پیام های درد به سیستم عصبی مرکزی، موجب توقف درد می شود. فرآیند کنترل درد به صورت زیر است:

  •  سرکوب اپیوئیدها در سطح نخاع.
  •  نظریه ی کنترل دروازه ی درد.
  • فعال سازی نوروترانسمیترها در سیستم عصبی مرکزی، که در یک سیستم مهار کننده ی درد شرکت می کنند و این پاسخ  توروترانسمیترها به کاهش درد در سایر نواحی بدن کمک می کند.

۴- Dry needling (سوزن خشک)، از طریق آزاد سازی برادی کینین، ماده ی P، و سایر پروتئین ها و نوروترانسمیترهای بدن،  یک پاسخ شیمیایی محلی ایجاد می کند که موجب مسدود شدن مسیر انتقال پیام های درد می شود.

طب سوزنی مورد استفاده در فیزیوتراپی که برای درمان درد کمر، گردن و زانو بسیار مفید است، معمولاً در کنار دیگر روش‌های درمان مشکلات اسکلتی ـ عضلانی به کار برده می‌شود و عمدتاً بر تسکین درد متمرکز است. البته بسیاری نیز به جای مراکز فیزیوتراپی مدرن به متخصصین طب سوزنی سنتی چین مراجعه می‌کنند که عارضه‌های متعددی مانند اعتیاد، اختلال‌های روانی را نیز معالجه می‌کنند. طب سوزنی به عنوان اقدامی پیشگیرانه نیز کاربرد دارد که سلامت کلی بدن را حفظ می‌کند.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی گونه‌ای از طب باستانی چین است که بیش از سه هزار سال قدمت دارد. طب سوزنی مبتنی بر این نظریه است که سرزندگی طبیعی بدن و سیستم ارتباطی بدن، Qi با تلفظ چی، در سراسر بدن درون مجراهایی موسوم به مریدین جریان دارد.

بر مبنای باوری دیرین، مسدود شدن این مجراهای چی باعث بیماری می‌شود، این انسداد را باید به کمک طب سوزنی از بین برد تا جریان یافتن مناسب انرژی امکان‌پذیر شود. ممکن است دیدگاه مدرن چنین باوری را صحیح نداند، اما هر چه بر دانسته‌های ما در مورد چگونگی عملکرد بدن افزوده می‌شود، بسیاری از پزشکان غربی نیز از نقطه نظر علمی بر سودمندی طب سوزنی صحه می‌گذارند. کشف شده است که بسیاری از مریدین‌های سنتی بر نقاط ماشه‌ای درد (نقاطی در عضله که موجب انتشار رو به بیرون درد می‌شود) یا حتی ناحیه‌هایی از بدن منطبق هستند که بر نحوه انتقال سیگنال‌های درد توسط سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) اثر می‌گذارد.

دستکاری و تحریک بافت بدن در این نقاط ظاهراً در درمان ناراحتی مؤثر است، اگرچه دلیل تسکین یافتن هنوز کاملاً مشخص نیست. در حال حاضر هیچ مدرک مستدل و علمی حاکی از وجود چی یا مریدین وجود ندارد و پژوهش‌های بسیار گسترده‌تری باید برای درک کامل شیوه تأثیرگذاری طب سوزنی انجام شود.

سوزن زدن خشک چیست؟

سوزن زدن خشک تکنیک مؤثر و کارآمدی برای درمان درد عضلانی و نقص عملکرد میوفاشیال محسوب می‌شود. سوزن زدن خشک یا تحریک درون عضلانی (IMS) را دکتر چان گون ابداع نمود. این روش برای شل کردن و رفع گرفتگی عضله‌های بیش فعال دارای نقطه‌های ماشه‌ای بسیار مفید است.

این روش درمانی به بیان ساده، سوزن زدن نقاط ماشه‌ای بدون تزریق هیچ گونه ماده‌ای را شامل می‌شود.این رویکرد بر اصول نوروفیزیولوژی و آناتومی غربی مبتنی است و نباید آن را با طب سوزنی نشأت گرفته از طب سنتی چین اشتباه گرفت. بااین حال از آنجایی که سوزن‌های یکسانی در هر دو روش طب سوزنی و سوزن زدن خشک استفاده می‌شود، سردرگمی در مورد کاربرد این دو اصطلاح قابل درک است.

درای نیدلینگ چیست ؟

درای نیدلینگ یا درمان های درون عضلانی، روشی است که در آن از سوزن های بسیار ظریف طب سوزنی برای درمان تریگر پوینت های عضلانی استفاده میشود. درای نیدلینگ می تواند موجب کاهش درد ، بهبود خونرسانی ، تسهیل ترمیم بافتی و بهبود عملکرد بافت شود. از این روش هم برای تشخیص مشکلات عضلانی و هم درمان آن ها می توان استفاده کرد . این تکنیک با طب سوزنی که متخصصین طب سوزنی استفاده می کنند کاملا متفاوت است . تکنیکی برای درمان سیستم عصبی عضلانی اسکلتی بر اساس الگوی درد،اختلالات عضلانی و سایر علائم ارتوپدیک که در معاینه بررسی می شود، میباشد. درای نیدلینگ روشی علمی و کاملا اثبات شده برای درمان درد های میوفاشیال ، کنترل درد ، بهبود عملکرد و ترمیم زخم می باشد. در حالی که طب سوزنی تکنیکی برای تنظیم تعادل جریان انرژی در بدن می باشد.

درای نیدلینگ در فیزیوتراپی

درای نیدلینگ فیزیوتراپی به منظور درمان درد و اختلالات حرکتی مورد استفاده قرار میگیرد. دراین تکنیک از سوزن های بسیار ظریفی که در طب سوزنی استفاده می شوند برای درمان نقاط درگیر عضلانی و یا تریگر پوینت های عضلانی استفاده می شود.از آن جایی که هیچ گونه دارویی همراه با این سوزن ها وارد بدن نمی شود، به آن سوزن خشک می گویند. درای نیدلینگ موجب کاهش درد ، بهبود خونرسانی ، تسهیل ترمیم بافتی وبازگشت عملکرد نرمال بافت ها میشود. با طب سوزنی فرق دارد و کاملا متفاوت می باشد. طب سوزنی بر اساس طب سنتی چینی است و توسط متخصصین طب سوزنی انجام می شود، در حالی که بخشی از اصول پزشکی غربی است که اثرات آن در تحقیقات ثابت شده است.

درای نیدلینگ اندام فوقانی

درای نیدلینگ برای درمان طیف وسیعی از مشکلات اسکلتی عضلانی عصبی مورد استفاده قرار می گیرد. در مشکلات اندام فوقانی نیز تاثیر بسیار زیادی در بهبود اختلالات عضلانی ، کاهش درد و ترمیم بافت دارد. در مشکلات اندام فوقانی همانند دردهای میوفاشیال، شانه منجمد ، سندروم گیر افتادگی شانه ، تنیس البو ، گلف البو ، صدمات ناشی از استفاده بیش از حد ، درمان بافت اسکار و بسیاری دیگر از مشکلات اسکلتی عضلانی عصبی اندام فوقانی می تواند موجب کاهش درد، ترمیم بافتی ، بهبود خونرسانی و بهبود عملکرد بافت شود.این تکنیک در درمان آسیب های ورزشی نیز بسیار موثر می باشد. فیزیوتراپیست بعد از معاینات کامل در صورتی که لازم باشد از این تکنیک به همراه سایر روش های درمانی برای بیماران استفاده می کند.

عوارض درای نیدلینگ

یک روش تهاجمی است . بنابراین ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. ممکن است در حین اعمال تعدادی از مویرگ ها دچار آسیب شوند و کبودی در منطقه درمان رخ دهد که این امری طبیعی است . در 24 ساعت اول پس از درای نیدلینگ ممکن است احساس درد و سنگینی در محل درمان داشته باشید که از بین می رود و بعد از آن احساس راحتی و کاهش درد خواهید داشت.این تکنیک در افرادی که داروهای رقیق کننده خون همانند وارفارین ، هپارین ، پلاویکس و … مصرف می کنند ، در افرادی که سابقه صرع و یا تشنج دارند، در خانم ها در طول دوره ماهیانه ، در کودکان و افراد مسن نباید مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از در خانم های باردار مخصوصا در 3 ماه اول بارداری ممنوع می باشد.

کاربرد درای نیدلینگ

استفاده از سوزن خشک برای درمان اختلالات اسکلتی عضلانی عصبی ، روشی است که در آن با استفاده از سوزن های مخصوص طب سوزنی نقاط درگیر در عضلات راشناسایی و آن ها را درمان می کنند.از درای نیدلینگ هم می توان برای تشخیص و هم درمان استفاده کرد.کاربرد در بسیاری از اختلالات همانند تاندونیت ها ، اسپاسم و افزایش تنشن عضلانیTکشیدگی و پارگی عضلات ، دردهای عضلانی مزمن ، درد های میوفاشیال،سردرد های گردنی ، چسبندگی بافتی ، آسیب های عصبی و درمان بافت اسکار بسیار موثر می باشد.همچنین در آسیب های ورزشی درای نیدلینگ روشی بسیار سریع برای درمان اختلالات عضلانی و ترمیم بافتی محسوب می شود.افزایش خونرسانی ، کاهش درد و اسپاسم عضلات.آزادسازی نقاط تریگر پوینت و آزاد سازی فاشیا از جمله اثرات می باشد.