faarenfrkade
سه شنبه 16 -2632 آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 دی 1398 19:05

تخت ترکشن مطلب ویژه

Traction 2

 

 

TERACTION

 

 

تراکشن یا کشش ستون فقرات، یک روش درمانی است که توسط متخصص فیزیوتراپی انجام می شود. هدف از انجام این روش اعمال نیرو به دو استخوان متصل به هم است تا این دو استخوان را کمی از هم دور کنند تا فضای بیشتری بین آن ها ایجاد شود. تراکشن، همچنین می تواند موجب کشش بافت نرمی که اطراف مفصل را احاطه کرده، شود

ترکشن را می توان به طور دستی و یا از طریق دستگاه انجام داد. رایج ترین نواحی از ستون فقرات که تحت درمان با ترکشن یا کشش قرار می گیرند، شامل گردن (تراکشن گردنی) و کمر (تراکشن کمر) می باشد.

افراد مناسب برای استفاده از تراکشن یا کشش ستون فقرات

تراکش یا کشش بر روی افرادی اعمال می شود که دچار درد کمر و گردن می باشند. این روش برای بهبود علایمی ازجمله  درد، ضعف و بی حسی است که تا یک پا و یا یک بازو کشیده می شود و در اثر التهاب یک یا چند ریشه ی اعصاب نخاعی ایجاد می شود.

تراکشن گاهی اوقات نیز در مورد افرادی که به  تنگی کانال نخاعی یا اسپوندیلوز مبتلا هستند به کار می رود. اعتقاد بر این است که تراکشن باعث ایجاد فضا در اطراف فورامن بین مهره ای می شود، در نتیجه به اعصاب اجازه می دهد که آزادانه عبور کنند و التهابی ایجاد نکنند. (فورامن بین مهره ای به منافذی گفته می شود که اعصاب نخاعی در مسیر خود از آن ها عبور می کنند و به سایر نقاط بدن می روند.)

آمادگی بیمار برای تراکشن ستون فقرات

قبل از اقدام به استفاده از روش تراکشن یا کشش ، فرد باید با فیزیوتراپ خود صحبت کند تا یک نقشه ی درمانی کلی برای او طراحی کند. تراکشن ستون فقرات اغلب برای  بهبود کیفیت سایر روش های درمانی به کار می رود.

فیزیوتراپ ممکن است قبل از انجام تراکشن ستون فقرات، برخی تمرینات ورزشی را در منزل به شما توصیه کند، هر چند معمولا نیازی به این کار نیست.

نحوه انجام تراکشن (کشش ستون فقرات)

برای تراکشن  یا کشش ستون فقرات می توان از دستگاه استفاده کرد. در این مورد،  توسط قلاب به دستگاه تراکشن متصل می شوید. دستگاه در هر نوبت به مدت بیش از ۱۰ دقیقه به طور مستمر و یا به مدت ۱۵ دقیقه به طور متناوب کار می کند.

در این جا هدف این است که به شما کمک شود تا احساس راحتی داشته باشید، بنابراین چنانچه درمان تراکشن تنش شما را بیشتر می کند، حتما پزشکتان را آگاه سازید.

با پیشرفت تکنولوژی امروزه دستگاه های تراکشن زیادی توسط کامپیوتر هدایت می شوند.پزشکانی که از دستگاه های کامپیوتری تراکشن ستون فقرات بر روی بیمارانشان استفاده می کنند، ادعا می کنند که این روش الکترونیکی به آن ها اجازه می دهد به طور دقیق تری در طول درمان،  محرک اعمال شده را براساس مشکل ستون فقرات فرد تنظیم کنند.

تراکشن ستون فقرات همچنین به طور دستی توسط فیزیوتراپ ها اعمال می شود. به طور کلی، این تنها نوعی از تراکشن است که در مورد درد حاد کمر و گردن به کار می رود.

کشش مفصل که توسط تراکشن ستون فقرات اعمال می شود، به فاست های بین مهره ای اجازه می دهد بر روی یکدیگر بلغزند. همچنین این روش می تواند جریان خون را افزایش داده و فشار موجود بر روی کانال نخاعی (شامل رگ های خونی و ریشه های عصبی) را کم کند.

افزایش جریان توسط تراکشن ستون فقرات مزیت دیگری نیز به طور غیر مستقیم دارد: کاهش مواد شیمیایی ناشی از التهاب در اثر آسیب بافتی. تنها این نیست؛ افزایش حرکت مفصل با کاهش فعالیت اعصاب، باعث کاهش درد می شود.

روش درمانی تراکشن یا کشش  ستون فقرات همچنین می تواند موجب کشش رباط ها و ماهیچه هایی که به مفاصل متصل هستند شود. به این خاطر، این روش می تواند موجب کاهش اسپاسم عضلات کمر شود.

 عوارض

تراکشن یا کشش ستون فقرات، گاهی اوقات دردی را ایجاد می کند که از درد اصلی بیمار شدیدتر است. بیمارانی که به پوکی استخوان و انواع خاصی از سرطان دچار هستند، نباید از روش درمانی تراکشن استفاده کنند. تراکشن ستون فقرات برای همه ی افراد مناسب نیست. یک متخصص فیزیوتراپی می توانند تعیین کند که آیا مزایای این روش ارزش خطرات آن را دارد یا نه.

 نتایج

با کمک سایر درمان های فیزیوتراپی، بسیاری افراد در استفاده از روش تراکشن ستون فقرات، موفقیت زیادی کسب کرده اند. این روش درمانی درد را کاهش می دهد و باعث می شود که بدن بتواند به طور موثرتری موجب بهبود بیماری شود.

برخی بیماران به زمان اندکی برای درمان به روش تراکشن ستون فقرات و برخی دیگر به زمان طولانی تری نیاز دارند.

نتایج استفاده از روش درمانی تراکشن ستون فقرات عبارتند از: تسکین درد، قرارگیری صحیح ستون فقرات و کاهش فشار موجود بر روی مفاصل. تراکشن ستون فقرات باعث کشش عضلات و استخوان های کمر می شود. چنانچه این روش تحت شرایط مناسب استفاده شود، می تواند به طور قابل توجهی حرکات و فعالیت های فرد را در طول روز بهبود بخشد.

تراکشن ستون فقرات بر روی چه کسانی نباید انجام شود؟

چنانچه باردار هستید بهتر است این کار را انجام ندهید. همچنین افرادی با شرایط زیر نباید از روش تراکشن ستون فقرات استفاده کنند:

  •  شکستگی
  • تومور
  • آنوریسم آئورت شکمی
  • پوکی استخوان پیشرفته
  • وجود ایمپلنت فلزی درون ستون فقرات

کشش عبارت است از اعمال یک نیروی مکانیکی روی بدن به منظور جداسازی سطوح مفصلی و کشش بافت نرم اطراف مفاصل.

کاربردهای traction در فیزیوتراپی:

-joint distraction

-decrease muscle spasm

-stretch of soft tissue

-dise problem